Proklikem webu myslím počet zobrazených (proklikaných) stránek jedním návštěvníkem webu.
Proberme si co dělá potencionální návštěvník. Zadá do vyhledávače hledaný výraz a otevře si jednu nebo více stránek a rychle je prolétne očima. Zaměří se na jednu o které si myslí, že je to co hledal a začte se do ní. Po dočtení stránky (nalezení informace) ho stránka již nezajímá a jde pryč ze stránky. Někdy opustí web, ale pokud našel svoji hledanou informaci, jistě se podívá po dalších prvcích stránky, stejně jako při čtení kdy delší dobu hledí na stránku má možnost podvědomě vnímat odkazy v okolí čteného textu, tedy na stránce.
A jak ho udržet? Web je o klikání, tak mu naservírujme možnosti klikat. Většinou (ne vždy) je zvykem dávat dolů pod článek nebo text odkazy na příbuzné stránky s daným tématem textu. Tato možnost je často vidět na zpravodajských serverech. Druhou možností je přidat do pravé části stránky (většinou sloupeček) rubriku (blok) nazvaný “další na webu”, “doporučujeme” atd. V tomto bloku naopak dáme odkazy naprosto nesouvisející s textem na stránce. Někdy je návštěvník znuděn nebo spokojen se svým hledáním a chce si jen tak brouzdat, tak klikne i na jiný odkaz na nesouvisející téma. Třetí možností je přidávat odkazy přímo do textu stránky. Tuto možnost je třeba brát , ale s rozumem aby odkaz byl relevatní odkazovanému textu.
Sledování pohybu jednotlivých návštěvníků nabízí například na netu server navrcholu.cz , kde se tomuto logu říká “cesty”. Bohužel tato služba není dostupná ve verzi zdarma a musíte si připlatit. Z cest návštěvníků po webu poznáte odkaď kam se proklikávají, můžete z toho tušit zájmy většiny návštěvníků. Důležitým bodem je i jejich výstupní stránka, tedy stránka odkuď návštěvník z webu odchází, zapracováním na této stránce můžete návštěvníka udržet na webu.