Opět jsem na diskuze.jakpsatweb.cz narazil na oblíbené dotazy na ty tajemné SEO kouzla. Čím dál více mně fascinuje, jak nepodložené mýty se šíří dál a dál a dál. Třeba takový dotaz na počet H1 ve stránce nebo hustotu klíčových slov. Přitom tyto mýty nejsou podložené a neustále kolují a jsou při každé příležitosti opakovány. Myslím si, že je na čase přeskočit o trochu dál a věnovat se smysluplnějším tématům. Mezi rozumná témata řadím:
1.) čistotu kódu – aby prohlížeče a indexovací roboty neměli problém s čtením stránky
2.) použitelnost – (skoro)každý web má nějaký účel a návštěvníkovi nemá bránit v používání
3.) návštěvnost – dostatek cílených návštěvníků
Toto jsou zákadní tři body, které považuji za vrchol tajemného SEO. Čistota kódu přispěje k tomu, že indexovací roboty správně zainexují celou stránku. Nemusíte se bát, že ji vyhledávače nenajdou. Díky prolinkování s jinými weby si ji vyhledávače najdou a velice rády zaindexují. Indexovací roboty prolézají stránky jak bakterie. Čistý kód jenom nestačí, je potřeba udělat web dobře použitelný. Většinou tuto snahu zaměřuji na přizpůsobení webu dle zpětných reakcí návštěvníků. Například výměna odkazů původně měla úplně jiný vzhled jednotlivých nabídek výměny odkazů. Zároveň návštěvník, který nemůže udělat to co chtěl nebo co má je naprd. je to v podstatě návštěvník, který jakoby na web vůbec nepřišel. Jako poslední bod jsem uvedl návštěvnost. Návštěvnost je to co dává webu smysl. U komunitních webů je to vysoká návštěvnost a například u eshopu specializovaná návštěvnost.
V tomto mém trojbodovém postupu tvorby webu nikde nemám hustotu klíčových slov ani počet Hx na stránce. Jsou to zcela nepodstatné věci, které nedělají web dobrým webem. Přesné předpisy co se v SEO může a nemůže je modlení se k posvátné krávě.
Dodatek: Nemám nic proti “nejspíše” indickým náboženstvím.
Copak to je dneska za trend cpát do SEO i použitelnost?