S jedním obchodníkem jsem měl dohodnutý obchod na eshop. Bohužel z eshopu sešlo, protože jsme nenašly v “onom” sektoru dodavatele, který by poskytl databázi výrobků v elektronické podobě. Po čase se mi obchodník ozval znovu s nabídkou, že zkouší podnikat v další oblasti a to v prodeji kuchyňské (a nejen kuchyňské) elektroniky. Tak jsme spustily eshop Outlet Elektro . Nejdříve na zkoušku na adresáři domény freemp3.cz . Na hlavní stránku freemp3.cz jsem dal odkaz na hlavní stránku eshopu a web zaregistroval do několika katalogů. Po dvou dnech se návštěvnost ustálila na 150 návštěvnících denně a dodnes (tři týdny) žádná objednávka. Takže budu muset vymyslet něco nového pro propagaci.
Zboží zároveň zkouším prodávat v aukcích na Aukro . Vypadá to zatím stabilně na jednu až dvě věci prodaných každý týden. Musím, ale říct, že takhle malé množství se mi ani v podstatě nevyplatí prodávat, ale ještě zkusím pár týdnů vydržet. Když na zboží za 1000 Kč je moje provize 100 Kč, z toho dám cca 45 kč Aukru jako provizi a na týdenní update včetně odeslání objednávek a obnovení aukcí potřebuji 0,5-1 hodinu, je to slabý výdělek. “Nedejbože”, když něco je reklamováno. To ještě musím utratit další čas nebo peníze za telefon a jsem na zisku 0Kč/čas. Zrovna teďka mám reklamaci, kdy zákazníkovi přišla bílo-sříbrná rychlovarná konvice místo černo-stříbrné.
Aukro je dost přínosné v tom, že člověk u jednotlivých položek může sledovat návštěvnost jednotlivých výrobků. Na některé přijde sotva 10 lidí a na některé je to skoro stovka lidí. To by se dalo nějak marketingově využít. V popisech zboží se mi osvědčilo dělat krásné slovní popisy zboží včetně zvýrazňování klíčových slov. Prostě “copywriting” v online prodeji funguje.
Tak co, jak pokračuje internetové obchodování? Už se prolomila první krize? 150 lidí deně je dost na to, aby si nikdo neobjednal.
Nic moc, i když dvě objednávky už byly.