Příspěvek popisuje použití hlasových čteček a různých nástrojů pro tvorbu internetových stránek přístupných hlasovým čtečkám.
Poslední dobou se do popředí zájmů čím dál více prosazuje přístupnost webových stránek. Jedna z oblastí přístupnosti je i vhodná struktura samotné stránky, ale i celého webu pro hlasové čtečky. Hlasová čtečka (text-to-speech) je softwarové zařízení, které převádí text webové stránky na zvukový výstup. Tedy software, který vám čte nahlas webovou stránku. Toto zařízení používají nevidomý lidé ale také lidé horším zrakem, kdy jim pomáhají hlasové čtečky správně přečíst text a v neposlední řadě i obyčejní uživatelé. Myslím si, že poslední skupina, tedy skupina obyčejných uživatelú do budoucna poroste a stane se hlavními uživateli čteček. Pro příklad: ačkoliv nemám žádný handicap i já používám hlasovou čtečku. Při práci si nechávám přečíst blogy, protože tím ušetřím denně tak hodinu času, teprve když narazím na něco zajímavého tak si to “růčo” přečtu a nic mi neunikne. V tuto chvíli se chci zastavit a pochválit server Interval.cz za velice krátké menu.
Hlasová čtečka (reader) je přímo zabudovaná i ve Windows XP, který patří k nejpoužívanějšímu operačnímu systému. Odkaz na stránky Microsoft a jejich readera – zdroj pro vývojáře Umí sice vyslovovat jenom s anglickou výslovností (americká angličtina), ale na webu mají i jiné jazykové verze ke stažení, bohužel tam čeština není. Program je stabilně nainstalován přímo v základní instalaci Windows XP. Program si na vašem počítači s operačním systémem Windows XP spustíte takto. 1. klikněte na “Start” a vpravém sloupečku na “Spustit” . 2. Zadejte do příkazového řádku slovo “narrator”. 3, Odentrujte (“Enter”). Nyní by se měl spustit program narator a měl by na vás mluvit. V případě nejasností, je v systémové nápovědě dostatek informací pro řešení problémů s programem Narrator. (OT:jak by ne, je to microsoft 😉 ).
Další čtečka, která je pro použití zdarma a umí česky vyslovovat je engine “gb-soft TTS sapi -4”. Na stránkách Firmy GB-soft je myslím je dostatek informací i pro středně zkušeného uživatele, který si chce sám nainstalovat hlasovou čtečku. Odkaz na hlasovou čtečku GB-Soft. Je potřeba k tomu stáhnout pár souborů , ale s instalací jsem neměl žádné problémy. Výhodou tohoto programu pro tvůrce stránek je, že nepředčítá nadpis oken jako narrator (který je primárně určen k práci se systémem) a podobné věci a mluví s českou výslovností. Postup spuštění: na otevřené webové stránce kliknete jen tak na plochu pravým tlačítkem a vyberete volbu “Přečti to!” a to je vše. Po chvilce co se program spustí vám začne předčítat obsah webové stránky. Jelikož; slova čte tak jak jsou napsaná obsahuje funkci Slovníček v které si ho naučíte správně mluvit. Například já jsem do slovníku musel zadat aby správně četl můj nic “jersywoo=džerzywó”
Další možností jak zjistit co a v jakém pořadí vám přečte hlasová čtečka je použití texového editoru PSPad, který umí “vytáhnout” z (x)html kódu text . Je to možnost pokud nechcete čekat až vám čtečka přečte stránku, ale chcete si nejdříve jenom rychle vizuálně prohlédnout jak přibližně ji čtečka bude číst Odkaz na homepage textového editoru PSPad. Tento editor umožňuje extrahovat čistý text ze zdrojového kódu. Tento editor doporučuju i začínajícím tvůrcům, kvůli jeho mnoha funkcím při práci se zdrojovými kódy (x)html ale i jinými.
Nyní víte jak otestovat svoje stránky na přístupnost hlasovým čtečkám a můžete “optimalizovat pro čtečky” 😉
Při procházení vašich stránek určitě zjistíte, že vaše stránky čtečka čte zmateně a chtělo by to přidat do stránky nějaký text, který OUI(obyčejní uživatelé internetu) neuvidí. Typickým příkladem je aby to řeklo, slovo navigace nebo menu. Možností je prvek pozicovat pomocí CSS mimo zornou plochu monitoru. Po konzultaci s několika lidmi na netu se zdá jako nejvhodnější uzavřít text do divu a přiřadit mu hodnoty “position:absolute;top:-500px;left:0;width:1px;height:1px;overflow:hidden”.