Podle standatdů W3C je kostra stejná jako v předešlých verzích. Hlavička musí obsahovat druh xml a určení xhtml a doctype. Musí se uvádět i druh kódování pokud je jiné než přednastavené utf-8 nebo utf-16. Standartní kostra s hlavičkou < ?xml version="1.0" encoding="win-1250"?> < ! DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd"> Název stránky Prohlédněte si…
Měsíc: Srpen 2004
Webkamera na vašich stránkách
Článek popisuje jednoduché zprovoznění webkamery na vaše stránky. Popisuju způsob jakým to mám zprovozněné na tomto weblogu. Co je třeba ? Samozřejmě nějaká webkamera. Je v podstatě jedno jakou použijete, na web se kvůli datové velikosti hodí rozlišení tak do 200×200 pixelů (cca 5-8kb). Obrázky vám bude snímat a posílat na ftp server program BooruWebCam…
Změny XHTML 1.1 od XHTML 1.0 Strict
Změny proti XHTML 1.0 Strict nejsou nijak výrazné. Jen pár drobností, tak proč nepoužívat XHTML 1.1 ? atribut “lang” je nahrazen “xml:lang” u odkazů a mapy ( “a” , “map”) atribut “name” nahradil atribut “id” nový element (tag) “ruby” Nový element “ruby” je něco jako vysvětlivka zkratky, jelikož je to obsáhlejší téma napíšu na to…
XHTML 1.1 – element RUBY
Element ruby je nový element standartu XHTML 1.1 . Byl vytvořen za účelem tvorby popisků zkratek nebo výslovnosti použitých slov. Využití je spíše druhé v asijských zemích používajících hiragana, katana a další kana (nebo jak to mají). Další text je jednoduchý výcuc dokumentu Ruby Annotation ze stránek www.w3.org (standartizátoři W3C) . Element ruby používá k…
Zrychlení stránek 5. – všechno zbytečné pryč
Hlavním způsobem jak zrychlit web je zmenšení datového toku ze serveru k návštěvníkovi. O zmenšování grafiky jsem již psal dříve v seriálu. Další možností je vymazání whitespace (prázdné znaky). Prázdné znaky jsou vžechny mezery a zalomení řádků. Pokud si prostudujete standardy xhtml a css zjistíte, že kromě lomítka na konci tagu v xhtml není třeba…
Zrychlení stránek 4. – komprese grafiky
Proč komprimovat grafiku Komprimací grafiky dosáhnete zrychlení načítání stránek, zároveň při rychlejším načítání a zobrazování stránky se zdá, že stránka rychle pracuje a uživatel snese psychicky delší načítání daleko lépe. Jak komprimovat grafiku Nejjednodušší je grafiku odstranit ze stránky úplně, ale to určitě nechcete. První možnost je použít dynamickou komprimaci (kvalitativní filtry). Nejlépe to zvládá…
Zrychlení stránek 2. – Statistika na začátek
Proč statistika stránky (stránek) Nejdříve musíme zjistit z čeho vycházíme a jaké hodnoty budeme upravovat. Vhodné je začít na hlavní (úvodní) stránce webu a pokračovat na zbylé podstránky. Hlavní stránkou je dobré začínat, protože hlavní stránka webu je vývěsní štít celého webu. Někteří uživatelé přijdou na vaše stránky takzvaně záchodovým okénkem přes vyhledávače na podstránky….
Zrychlení stránek 1. – Úvod
Proč zrychlovat stránky? Protože ne každý uživatel má rychlý internet. Často vidím stránky které jsou přeplněny grafikou a prvky které vyžadují spojení(tcp-ip požadavky) mezi uživatelským softwarem (prohlížečem) a serverem. Uživatele nepotěší pokud na úvodní stránku webu musí čekat třeba půl minuty. Takový uživatel bude roztrpčen a použije tlačítko zpět nebo po naběhnutí stránky vůbec si…
Hlasová čtečka pro tvůrce webových stránek
Příspěvek popisuje použití hlasových čteček a různých nástrojů pro tvorbu internetových stránek přístupných hlasovým čtečkám. Poslední dobou se do popředí zájmů čím dál více prosazuje přístupnost webových stránek. Jedna z oblastí přístupnosti je i vhodná struktura samotné stránky, ale i celého webu pro hlasové čtečky. Hlasová čtečka (text-to-speech) je softwarové zařízení, které převádí text webové…